Gmina i Miasto
Czerwionka-Leszczyny

Historia Klubu Kultury Japońskiej

Historia Klubu Kultury Japońskiej sięga roku 1983, kiedy po prawie rocznych zmaganiach organizacyjnych powołano go do życia w Domu Kultury KWK "Dębieńsko". Już w roku 1985  nawiązano współpracę z Muzeum Narodowym w krakowie - Wydziałem Sztuki Wschodu oraz Ambasadą Japonii w Warszawie. Był to początek szerokiej działalności  jednego z najstarszych obecnie klubów japońskich w Polsce. Warto przy tej okazji wspomnieć o szerokiej współpracy zarówno z Towarzystwami Polsko-Japońskimi a także z placówkami muzealnymi i kulturalnymi. Młodzi reprezentanci klubu  rozwijali swoje zainteresowania ukazując je  na bardzo popularnych w tym czasie "Wieczorach Japońskich", czy wystawach.  

     Pierwsza wielka ekspozycji została zorganizowana przez Klub w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Katowicach. Obejmowała ponad 120 miniaturowych rysunków na jedwabiu. Pomimo ogromnego zainteresowania malarstwem japońskim, w działalności klubu dominuje japońska broń historyczna.  Miecze japońskie, zostaly pokazane po raz pierwszy w roku 1985. Z perspektywy czasu, stanowią one doskonaly przykład ewolucji umiejętności  ich twórców. Na szczególną uwagę zasługuje wkład w naszą pracę  prof. Zofii Alberowej oraz  Marii Dzieduszyckiej z Działu Dalekiego Wschodu, które całe swoje życie poświęciły sztuce i kulturze tej części świata.  Pod ich kierunkiem rozwijany był temat konserwacji i zabezpieczania obiektów japońskich. Dzięki ogromnej pomocy Działu Wschodniego, powstaje solidny fundament dla całej  późniejszej naszej działalności. W latach 80-tych, Miasto Czerwionka-Leszczyny nawiązuje współpracę i wymianę kulturalną z miejscowościami Fuchu i Hidaka, gdzie  nasi twórcy i artyści wielokrotnie wystawiali  swoje prace.  Placówka kulturalna w Czerwionce-Leszczynach rekomendowała  w zamian liczne dzieła japońskich artystów. W 1994 roku powstaje Szkoła Szermierki Japońskiej.    Klub organizuje programy tematyczne,   pokazy sztuki miecza i seminaria. Koordynuje projekty o zasięgu międzynarodowym. 

 

 

 

 

Polityka prywatności / Wykonanie: Sebastian Homan

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij